Etiyopya’da Sosyal Medya Neden Yasaklandı?


Etiyopya’da Pazar günü başlayan ulusal sınav, Çarşamba günü sonuçlanana dek Etiyopyalılar sosyal medyasız kalacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında testlerin sızdırıldığı gerekçesiyle 254.000 öğrencinin katıldığı üniversiteye giriş sınavı zaten iptal edilmişti. Oysa şimdi, olası bir kopyayı engellemek için, hükümet Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarını sınav sonuçlanıncaya kadar yasakladı.

Cumartesiden beri süren engelleme, Daily Mail’e göre,”Hükümet temsilcilerinin açıklamalarına göre ilk kez ”düzenli sınav süreci” güvenliği için ve ”dikkati dağılmış” öğrenciyi engellemek için yasaklandı. Getachew Reda, Etiyopya İletişim Bakanı, engelin çarşambaya kadar geçici bir önlem olduğunu, sosyal medyanın öğrenciler için dikkat dağtıcı olduğunu belirtti.Fakat bazı Etiyopyalılar engeli aşmak için birkaç yol buldular. Blogger Behane, araç yaratanlardan biri, hükümetin eyleminin anayasaya aykırı olduğunu ve hiçbir yasal dayanağı olmadan milyonlarca vatandaşın ifade özgürlüğünü inkar ettiğini söyledi. 


Sorunsuz sınav uygulaması sağlamak için yasaklanan sosyal medya Etiyopya ile sınırlı değil. Cezayir hükümeti de geçtiğimiz Haziran ayında diploma sınavlarında kopya girişimini önlemek için sosyal medya sitelerini yasaklamıştı. Görünüşte sınav kağıtlarını gönderen, Onlarca tutuklamaya yol açan öğrenciler vardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s